Dle rozhodnutí obecního zastupitelstva bylpro naši obec vytvořen znak obce.
Základní zásadou je (cituji z pravidel na webu Poslanecké sněmovny):
"Znak má být co nejjednodušší a měl by obsahovat co nejmenší počet obecných figur. Obecné figury musí vyplňovat celý štít, případně pole."
Heraldika má totiž limitovaný počet tinktur a přesný způsob jejich kontrastní kombinování (používá se totiž jen dvou kovů - zlata/žluté a stříbra/bílé, kladených na červenou, modrou, zelenou nebo černou barvou a naopak) čili nemá být proto např. zelená figura v červeném poli štítu – tj. barva na barvě!
VÝKLAD zvolené/navržené symboliky je následující:
Je výborné, že v případě obou částí obce můžeme vyjít z historických pečetí! V obou případech se navíc jedná o tzv. mluvící znamení (čili název vyjádřený symbolem "nomen -omne = jméno znamení"). Název Smržova pochází od hub-smržů a název Hubíles nikoliv od hub (houbového lesa), ale "hubení" (kácení) lesa (viz A. Profous: Místní jména v Čechách).
Pečeť Smržova jasně ukazuje "les (jehličnany) s houbami-smrži".
Pečeť Hubílesa pokácené dřevo skoádané člověkem do rázu.
SPOLEČNÝM symbolem pečetí i vsí je tedy jehličnatý strom! Jehličnan je proto umístěn ve zlatém/žlutém tzv. vydutém hrotu štítu. V horních dvou polích štítu ho doprovází (logicky) figura smrže a sekery. Zatímco figura smrže je jasná (i z pečeti), sekera zde přirozeně vyjadřuje pokácení a zpracování stromů (tj. pečeť vsi Hubíles, viz též zdejší smírčí kámen se sekerou)!